منو
سبد خرید

کابل فیبر نوری

اطلاعات کامل جهت آشنایی و خرید کابل فیبر نوری:

کابل فیبر نوری ( Optical Fiber ) نوعی کابل ارتباطی است که از الیاف نوری تشکیل شده است. این کابل ها برای انتقال داده ها و ارتباطات در سرعت بالا و با کیفیت بالا استفاده می شوند. الیاف نوری در داخل کابل به صورت نازک و بلند درآمده و با استفاده از لیزر یا دیود های نوری، اطلاعات را به صورت نوری انتقال می دهند.

کابل فیبر نوری عموماً برای انتقال داده های اینترنت، تلفن، تلویزیون و دیگر خدمات ارتباطی استفاده می شوند. این کابل ها دارای مزایای زیادی نسبت به کابل های مسی معمولی دارند. به عنوان مثال، کابل های فیبر نوری دارای پهنای باند بالا، مقاومت بالا در برابر تداخل الکترومغناطیسی و افزون بر این، مسافت های بیشتری را بدون افت کیفیت انتقال داده ها پشتیبانی می کنند. به علاوه، این کابل ها بسیار نازک و سبک هستند و نیاز به فضای کمتری برای نصب دارند. به همین دلیل، کابل های فیبر نوری برای استفاده در ساختمان ها، شبکه های کامپیوتری و ارتباطات بین المللی بسیار مناسب هستند.

ساختار کابل فیبر نوری:

 1. متشــکل از تعدادی از رشته های شیشه های بسیار باریک با قطر بسیار کم
 2. مرکز هر رشته که به آن هسته ( CORE ) می‌گویند و مســیر نور را مشخص می‌کند.
 3. روکش دور هسته  ( Cladding ) که یک لایه شیشه ای است و نور را در طول کابل انتقال می دهد.
 4. پوشش بیرونی که از جنس پلاستیک می باشد و به عنوان یک روکش محافظ، کل کابل را احاطه کرده است.

کاربرد کابل نوری:

از کابل فیبر نوری برای تبادل و انتقال اطلاعات و داده‌ها با سرعت بالا، در مسافت طولانی استفاده می‌شود. بطور کلی این محصول در تمام صنایع اعم از صنایع پزشکی، نظامی، روشنایی، در سیستم‌های پر سرعت و ... کاربرد قابل توجهی برای انتقال داده‌ها دارند. امروزه بسیار پر کاربرد است بطوریکه از آن در مناطق مسکونی و خطوط ارتباطی همچنین هوشمند سازی منازل از آن به میزان قابل توجه استفاده می‌شود.

کابل فیبر نوریانواع کابل فیبر نوری:

 • سینگل  Single Mode
 • مولتی (چندگانه ) Multi Mode
 • دراپ(drop)

کابل نوری مولتی مود (Multimode) و کابل سینگل مود (Single Mode) دو نوع کابل الیاف نوری هستند که در انتقال اطلاعات از طریق نور استفاده می‌شوند. این دو نوع کابل اختلاف‌هایی در ساختار و عملکرد خود دارند.

کابل نوری مولتی مود:

این نوع کابل از الیاف نوری با قطر بزرگتر (عموماً 50 یا 62.5 میکرومتر) استفاده می‌کند. کابل مولتی مود برای فاصله‌های کوتاهتر از چند صد متر تا چند کیلومتر مناسب است. در کابل مولتی مود، نور با زوایای متعددی از طریق الیاف جابجا می‌شود (به عنوان مثال، حالت‌های گوناگون تابش نور در زاویه‌های مختلف). این امر باعث می‌شود که در فاصله طولانی‌تر از یک مسیر، اشعه نوری از هم پاشیده و تداخل‌های ناخواسته ایجاد شود. به همین دلیل، کابل مولتی مود برای کاربردهای محلی و شبکه‌های کوتاه بردی مناسب است.

کابل سینگل مود:

این نوع کابل از الیاف نوری با قطر بسیار کوچکتر (عموماً 9 میکرومتر) استفاده می‌کند. کابل سینگل مود برای فاصله‌های بلندتر، مانند چند کیلومتر تا چند صدهای کیلومتر، مناسب است. در کابل سینگل مود، نور به طور موازی و با زاویه کمی از طریق الیاف حرکت می‌کند. این باعث می‌شود که تداخل باشدگی کمتری در طول مسیر ایجاد شود و بتوان اطلاعات را برای فاصله‌های بلندتر و با سرعت بیشتری انتقال داد. کابل سینگل مود برای شبکه‌های عرضه داده بزرگ و ارتباطات طولانی برد مناسب است.

تفاوت اساسی کابل نوری سینگل مود ( Single Mode ) و مولتی مود ( Multi Mode ) :
 • نوع مولتی مود دارای پهنای باند کمتری  نسبت به کابل فیبر نوری سینگل مود می‌باشد.
 • فیبرهای مولتی مود دارای قطر هسته بزرگ تری هستند.
 • تلفات انرژی در فیبر نوری مولتی بیشتر است.
 • در مسافت‌های بسیار بلند از سینگل مود استفاده می‌شود.
 • سینگل مود در کل دنیا پر مصرف‌تر ار فیبرهای نوری مولتی مد است.

کابل فیبر نوری دراپ (FIBER OPTIC DROP CABLE)

کابل نوری دراپ:

دراپ جهت کابل کشی فیبر نوری به ساختمانهای مسکونی که هم در داخل هم در خارج ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. این کابل دارای روکش LSZH و LSOH می باشد که در برابر اشعه ماوراء بنفش همچنین جویندگی یا کشیدگی بسیار مقاوم خواهد بود. به دلیل وجود روکش بر روی کابل نوری دراپ هنگام سوختن دود و هالوژن تولید نمی‌کند. از ویژگی‌های کابل دراپ می‌توان به قطر 2 تا 3 سانتی متری، بسیار محکم و مقاوم بودن، به صرفه بودن، دارای سینگل مود، دارای لوز تیوب، لخت شدن راحت همچنین دارای2، 4، 6، 8، 12 رشته‌ای بودن دراپ اشاره کرد.

انواع کابل نوری دراپ:

 1. کابل نوری دراپ Outdoor : این نوع کابل نوری دارای تحمل فشار تا 1000 نیوتن می باشد همچنین مقاومت بالایی در برابر نور خورشید دارد.
 2. کابل نوری دراپ Indoor: همانطور که از نام دراپindoor پیداست مناسب داخل ساختمان می‌باشد همچنین قابلیت نصب آسان دارد و نیازی به روکش‌های بسیار مقاوم ندارد زیرا در رایزرها و میکروداکت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

فیبر نوری دراپ

تفاوت کابل فیبر نوری دو مهاره/ سه مهاره:

فیبر‌نوری دو کور دو مهاره

این مدل از کابل های دراپ متشکل از دو رشته کابل جهت حفاظت از تار نوری  و یک حلقه فولادی جهت خود نگه دارنده بودن کابل، تعبیه شده است.

در شبکه های FTTH برای جابجایی اطلاعات با سرعت بالا مورد استفاده قرار می گیرند. امروزه با توجه به استفاده روز افزون از شبکه FTTh ، فروش کابل فیبر نوری دو مهاره در بازار جهانی  بسیار چشمگیر شده است. فیبر‌نوری دو مهاره دارای به دلیل انعطاف بالا، وزن کم همراه با نیروی کشش بالا در داخل و خارج ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرد. دارای مقاومت بالا در برابر گرما و اشعه UV می باشد که جز محاسن آن محسوب می‌شود. کیفیت کابل فیبر‌ نوری دو کور دو مهاره مطابق با استانداردهای مخابرات ایران ( IEC, ITU-T و T.C.I ) تست می‌شود.

جهت کابل نوری دو مهاره می‌توان در سایت به محصولات کابل فیبر نوری دراپ دو مهاره 2 کور و 4 کور و کابل نوری مهاردار هوایی تک روکشه خشک شهید قندی اشاره کرد

فیبر نوری سه مهاره دارای خصوصیات مشابه به فیبر‌نوری دو کور دو مهاره می‌باشد ولی انعطاف کمتری نسبت به فیبر نوری دو مهاره دارد.


انواع کابل فیبر نوریقیمت کابل فیبر نوری:

قیمت نوع سینگل مود نسبت به مولتی مود در حالت عمده ارزان تر است، لذا فروش بیشتری دارند.

به طور کلی، استفاده از آن در مسیرهای طولانی بسیار با صرفه‌تر از کابل‌های مسی است.

مزایای استفاده از کابل فیبر نوری:

 • دارای ظرفیت بالا، میزان پهنای باند بالا و نهایتا انتقال اطلاعات با کیفیت و سرعت بالا
 • مقاوم در برابر اشتعال و مقاومت در برابر آتش سوزی‌ها
 • وزن بسیار کم
 • قیمت مناسب در مسافت های طولانی
 • دارای انعطاف پذیری بسیار بالا
 • قابل ارتقاء
 • محافظت کامل در برابر ضربه

معایب کابل نوری:

 • ساخت آن بسیار دشوار است.
 • در مسافت‌های کوتاه نسبت به نوع مسی گران ترند.
 • اتصال نور به فیبر مشکلات فراوانی دارد.

در ایران و کشورهای دیگر تارهای فیبر نوری را از کشور‌های تولید کننده خریداری و روی آن ها روکش می زنند سپس می‌فروشند. در مدیا کابل انواع کابل نوری سه مهاره، ADSS و... را با گارانتی معتبر با برندهایی نظیر : نگزنس، شهید قندی و رفسنجان به فروش می‌رسد.

تولید کننده: نیرا مدل: mcfnd3
فیبر نوری دراپ سه مهاره 2 کور و 4 کور نیرافیبر نوری دراپ سه مهاره 2 کور و 4 کور که به کابل‌های فیبر نوری دراپ اوت دور  شهرت دارند یکی از انواع کابل فیبر نوری است. این محصول ساخت شرکت نیرا ، ساخت ایران همچنین توسط شرکت مدیا کابل با  کیفیت مطلوب و گارانتی معتبر عرضه می‌کند. این نوع ..
0 تومان
فیبرنوری 12core سینگل مود دی تک
به‌زودی
تولید کننده: دی تک مدل: sm12core d
ساختار فیبرنوری12 کور دی تک سینگل مودکابل فیبرنوری دارای 12 کور و از کابل های با کیفیت دی تک (محصول با کیفیت ایرانی) می باشد که مشابه کابل فیبر نوری 12core سینگل مود نگزنس می باشد. این کابل از جنس شیشه و نوع سینگل مود (singel mode) است و اطلاعات را با سرعت بالا در طول سیم انتقال می دهد. قطر..
0 تومان
فیبرنوری سینگل مود 6 کور دی تک
به‌زودی
تولید کننده: دی تک مدل: 4561255
ساختار فیبرنوری سینگل مود 6 کور دی تککابل فیبرنوری دارای 6 کور و از کابل های با کیفیت دی تک (محصول با کیفیت ایرانی) می باشد که مشابه کابل فیبر نوری 6core سینگل مود نگزنس می باشد.کابل فیبر نوری سینگل مود (singel mode) 6core بسیار باریک و از جنس شیشه و یا پلاستیک شفاف است و در طول سیم&nb..
0 تومان
تولید کننده: نگزنس مدل: 12core sm
خرید کابل فیبر نوری 12 کور سینگل مودکابل فیبر نوری 12core سینگل مود نگزنس ساخت کمپانی  Nexans از نوع سینگل مود (singel mode) واست یعنی به طور ساده می توان گفت که فقط یک پرتوی تک موج ( لیزر ) از داخل آن بدون شکست عبور داده می شود. این کابل فیبر نوری  یک کابل چند منظوره است که اطلاعات را..
0 تومان
تولید کننده: نگزنس مدل: 6core sm
فیبر نوری 6 کور سینگل مود نگزنساین کابل فیبر نوری ساخت کمپانی نگزنس و دارای 6 کور می باشد.فیبر نوری 6 کور سینگل مود بسیار با کیفیت و از نوع Out door است و برای استفاده در محیط های بیرونی گزینه مناسبی است. این کابل با سرعت بالا داده ها را منتقل می‌کند. این کابل ها به دلیل انعطاف پذیری و مقاومت با..
0 تومان
تولید کننده: نگزنس مدل: 8core sm
کابل فیبر نوری 8 کور سینگل مود نگزنساین محصول دارای 8 کور و ساخت کمپانی معتبر نگزنس می‌باشد. این کابل سینگل مود (singel mode) بسیار نازک، شفاف و انعطاف پذیری آن بالا است. قطر خارجی فیبر نوری 8 کور 9/5 میکرومتر، این کابل مشابه کابل فیبرنوری 8 کور سینگل مود دی تک می باشد که مشتریان محترم می‌ت..
0 تومان
تولید کننده: شهید قندی مدل: ADSS
آشنایی و خرید کابل نوری ADSS شهید قندی 12 و 24 کورکابل فیبر نوری ADSS یا کابل اتصال مستقیم بدون پشتیبانی، یک نوع کابل فیبر نوری است که برای انتقال اطلاعات از طریق فیبرهای نوری استفاده می‌شود. کابل ADSS از ساختاری خاص برخوردار است که اجازه می‌دهد به صورت خودتابی در هوا برقرار باشد و نیازی به سازه..
0 تومان
تولید کننده: شهید قندی مدل: OBUC
اطلاعات کامل از کابل OBUC فیبر نوری 12 کور سینگل مود شهید قندی و مزایای آنفیبر نوری خشک خاکی یا همان کابل نوری OBUC از تولیدات کارخانه شهید قندی، یک فناوری مورد استفاده در شبکه‌ ارتباطات است که با استفاده از کابل فیبر نوری در خاک راه‌اندازی می‌شود. درواقع این فناوری برای ارسال سیگنال‌های نو..
0 تومان
تولید کننده: نیرا مدل: mc fn2
کابل فیبر نوری دراپ دو مهاره 4 کور و 2 کور نیراکابل فیبر نوری دراپ دو مهاره 2 کور و 4 کور (Indoor) ایندور برای انتقال اطلاعات در داخل ساختمان بکار برده می‌شوند. از این رو به این کابل فیبر نوری ، کابل دراپ ساختمانی نیز گفته می‌شود. بصورت دو کور و چهار کور تولید می ‌شوند، همچنین استحکام کابل فیبر ..
0 تومان
تولید کننده: فوجیکورا مدل: دو کور 3 مهاره
کابل فیبر نوری دراپ دو کور 3 مهاره فوجیکوراکابل فیبر نوری دراپ دو کور 3 مهاره فوجیکورا برای فضای خارج از ساختمان بسیار مناسب می‌باشد و از مهمترین ویژگی‌های این محصول روکش ضد حریق LSZH می باشد که از آتش سوزی، دود جلوگیری می‌کند همچنین در برابر تمام شرایط آب و هوایی مقاوم است زیرا دارای بدنه‌ی مست..
0 تومان
تولید کننده: فوجیکورا مدل: دو و چهار کور سه مهاره
کابل فیبر نوری دراپ 4 کور فوجیکورا سه مهارهفیبر نوری دراپ چهار کور فوجیکورا سه مهاره دارای کیفیت ساخت بسیار عالی و مقاوم می‌باشد همچنین محافظ این کابل از نوع LSZH می‌باشد که در مقابل هر گونه شرایط آب و هوایی مستحکم است. کاربرد کابل فیبر نوری دراپ چهار کور فوجیکورا سه مهاره به صورت OUTDOOR میباشد..
0 تومان
تولید کننده: شهید قندی مدل: j0411
کاربرد کابل ژله‌ فیلد خاکی 0.4 (10 الی 200 زوج) شهید قندیکابل ژله‌ فیلد خاکی 0.4  Buried Filled Cable دارای ساختار ژله‌ای و نرمی دارد و نوار به کار رفته در آنها از جنس استیل و آلومینیوم می باشد که به همین دلیل این کابل دارای مقاومت و نفوذپذیری بالایی می باشد. در مراکز مخابراتی که اغلب ..
0 تومان
نمایش 1 تا 12 از 16 (2 صفحه)