منو
سبد خرید

کابل شبکه

توضیحات کامل جهت آشنایی با ساختار و کاربرد انواع کابل شبکه

در گذشته به جای کابل شبکه از کابل کواکسیال استفاده می‌کردند که هزینه بسیار بالایی داشت ولی امروزه از آن برای انتقال اطلاعات بین یک شبکه / رایانه استفاده می‌کنند. کابل شبکه که متشکل از یک جفت رشته سیم به هم تابیده شده است و این به هم تابیدگی نقش مهمی در میزان افت سیگنال و  پهنای باند دارد، بطوریکه هر چه این به هم تابیدگی بیشتر باشد میزان افت سیگنال در طول مسیر کمتر بوده و دارای پهنای باند بیشتری خواهد بود.

کابل شبکه یکی از اجزای اصلی یک شبکه کامپیوتری است که برای انتقال اطلاعات بین دستگاه‌ها استفاده می‌شود. کابل شبکه به دو صورت سیمی و بی‌سیم وجود دارد، بطوریکه این کابل یک عنصر بسیار حیاتی و اساسی در ساختار یک شبکه کامپیوتری است. با توجه به تنوع کابل‌های شبکه و نیازهای مختلف شبکه‌ها، انتخاب و استفاده از کابل مناسب برای هر شبکه بسیار مهم است تا عملکرد و کارایی بهینه شبکه تضمین شود.

متشکل از هشت سیم با رنگ های مختلف (چهار رنگ اصلی سبز قهوه ای آبی، نارنجی و چهار رنگ فرعی) می‌باشد. به دلایل مختلف از قبیل: هزینه کمتر، نصب آسان نسبت به کابلهای دیگر از جمله فیبر نوری در بازار دارای محبوبیت بیشتری هستند که در اینجا ما به توضیح جامع در مورد قیمت و ساختار آنها می‌پردازیم

کابل شبکهفروش کابل شبکه و اساس تقسیم‌بندی آن:

 • بر اساس روکش
 • بر اساس ساختار
 • بر اساس عمق و پهنای باند
 • بر اساس کاربرد

تقسیم بندی بر اساس روکش و مغزی کابل شبکه:

جنس مغزی و جنس روکش از عوامل مهم در کیفیت و قیمت کابل شبکه است. کابلهایی که در مغزی آن ها از مس با درجه خلوص بالا استفاده شده‌اند از نظر کیفیت انتقال اطلاعات با کیفیت‌تر از کابل‌هایی با مغزی آلومینیوم هستند.

کابل شبکه تمام مس این مدل یکی از بهترین و مرغوب ترین نوع کابل در بازار بوده زیرا از لحاظ انعطاف پذیری، سرعت بالا، مقاومت کم و پشتیبانی از PoE تمام مس بوده است. به کابل‌های از مس تشکیل شده باشد BC(Bare Copper)  یا CCC (Copper Clad Copper) می گویند.

کابل شبکه آلومینیومی با روکش مس: در این محصول نسبت به مدل قبلی که از مس تشکیل شده بود دارای انعطاف پذیری، سرعت بالا، مقاومت کمتری می‌باشد. همچنین از PoE را ساپورت نمی کند. به این مدل CCA Copper Clad Aluminum نیز می‌گویند.

کابل شبکه فولادی با روکش مس: این محصول نسبت به کابل شبکه آلومینیومی از انعطاف کمتری برخوردار است. همچنین سرعت و مقاومت کمتری دارد. POE را ساپورت نمی‌کند و در پروژه های گوناگون از این محصول کمتر استفاده می کنند که به آن  CCS(Copper  Clad Steel) نیز می‌گویند.

روکش کابل شبکه مانند یک محافظ در برابر عواملی از قبیل نویز و سیگنال های مزاحم، شرایط جوی نامناسب و کشش های احتمالی، خوردگی از طریق جانوران، آن را ایمن می‌سازد نهایتا طول عمر آن را بالا می‌برد. داخل آن سیم ها دو به دو به هم پیچیده شده اند که باعث بوجود آمدن نویز میشوند. به همین دلیل دو به دو دور آن ها روکش می‌کشند تا در برابر سیگنال‌های مزاحم داخلی مقاوم باشند همچنین یک روکش که کامل روی همه سیم ها کشیده می‌شوند که در برابر نویزهای خارجی مقاوم باشند.

 فروش کابل شبکه یو تی پی UTP

UTP متشکل از چهار زوج بهم تابیده شده بدون روکش شیلد است جنس آن‌ها اغلب از مس بوده . قیمت آنها ارزان بوده و مشابه مخابراتی هستند. فروش کابل شبکه UTP معمولا در جاهایی است که از نویز کمتری برخوردار هستند. به عنوان مثال برای اتصال کامپیوترها به دستگاه‌های شبکه از آن استفاده می‌شود. سوکتی که در نوع UTP  استفاده میشود RJ45 است. 

 فروش کابل شبکه اس تی پی STP: 

متشکل از چهار زوج بهم تابیده شده با روکشی از جنس فویل و یا فلز بهم تابیده شده  است. کیفیت STP از UTP بهتر می‌باشند.

 فروش کابل شبکه اس اف تی پی SFTP:

متشکل از چهار زوج بهم تابیده شده و یک لایه فویل دور هر زوج و نیز یک لایه شیلد بافته شده کل دور کل آن می‌باشد.

 

اصطلاحات مربوط به انواع کابل شبکه:

اصطلاحات کابل شبکه

تقسیم بندی کابل شبکه بر اساس ساختار:

 1. روکش روی کابل(PVC یا LSZH)
 2. چهار زوج سیم مسی به هم تابیده شده
 3. جدا کننده ۴ زوج (Divider)

تفاوت فروش کابل شبکه با روکش PVC و روکش LSZH :

PVC با نام علمی پلی وینیل کلراید، یک روکش چند منظوره است که از مزیت آن می‌توان به انعطاف بالا و قیمت ارزان این کالا میتوان اشاره کرد. فروش کابل شبکه با روکش PVC در شبکه‌های کامپیوتری، ارتباطات و سیم‌کشی‌های ولتاژ پایین و موارد مشابه اشاره کرد. روکش پی وی سی به دلیل مقاومت پایین در محیطهای بیرونی مناسب نیستند. این روکش مخصوصا در هنگام آتش سوزی بسیار مشتعل است، در این حین گاز سمی به نام هیدروژن کلراید تولید می‌شود که بسیار خطرناک می باشد.

فروش کابل شبکه با روکش LSZH نسبت به PVC بیشتر بوده است. LSZH مخفف واژه انگلیسی (Low Smoke Zero Halogen) به معنی “بدون دود” هنگام آتش سوزی و ذوب شدن گاز سمی هیدروژن کلراید را تولید نمی‌کند. لذا برای استفاده در محیط‌های بیرون گزینه مناسبی هستند.

از نظر قیمت، فروش کابل شبکه با روکش  LSZH از روکش PVC گرانتر است که با توجه به امنیت کابل شبکه LSZH، استفاده آن در محیط های بیرونی این هزینه توجیه اقتصادی دارد.

 

انواع کابل شبکه

تقسیم بندی کابل های شبکه بر اساس کاربرد آنها:

کابل شبکه با توجه به ساختار و جایگاه مناسب محیطی شامل دو گروه Indoor و Outdoor  هستند.

کابل شبکه Indoor

 • جهت استفاده در محیط‌های داخلی مناسب می باشند 
 • دارای مقاومت کمتری هستند
 • بدلیل مقاومت در برابر آتش سوزی و زمان سوختگی بالا، برای استفاده در منازل گزینه خوبی می‌باشند.

قیمت کابل شبکه Outdoor

Outdoor جهت استفاده در محیط‌های خارجی و مکان‌هایی با شرایط اقلیمی نامناسب کاربرد بالایی دارد. در اوت دور از روکش PE (پلی اتیلن) به‌همراه روکش PVC یا LSZH  استفاده می‌شود. درواقع نوع Outdoor دارای یک لایه روکش بیرونی با جنس PE و یک لایه روکش PVC یا LSZH در زیر لایه بیرونی است. ماندگاری بالا همچنین کیفیت مناسب از ویژگی های دیگر آن است.

کابل شبکه بر اساس عمق و پهنای باند: 

بر اساس عمق و پهنای باند از cat1 تا cat8 می باشند که هر چه عدد بعد از Cat بیشتر باشد، دارای کیفیت بهتر و  پهنای باند بیشتری هستند. 

فروش کابل شبکه پرکاربرد در بازار  :

 • کابل شبکه Cat3

در قدیم برای راه اندازی شبکه های قدیمی از کابل شبکه Cat3 استفاده می کردند. این کابل امروزه به آسانی یافت نمی شود و برای استفاده از سیستم تلفنی مورد استفاده قرار می گیرد این کابل از فرکانس ۱۶ مگاهرتز و سرعت ۱۰ مگابیت در ثانیه پشتیبانی می کند.

 • کابل شبکه Cat5

 این کابل از پهنای باند ۱۰۰ مگاهرتز و سرعت ۱۰۰ مگابیت در ثانیه پشتیبانی می کند و بسیار پر فروش می باشد.

 • کابل شبکه Cat5E

این کابل از پرمصرف ترین کابل های شبکه موجود در بازار می باشد که از نظر اقتصادی بسیار مقرون به صرفه است. سرعت انتقال کابل شبکه Cat5E از کابل شبکه Cat5 بالاتر است. این کابل از تداخلات الکترومغناطیسی جلوگیری نموده و از سرعت 0/1، 10، 100، 1000 مگابیت بر ثانیه و پهنای باند ۱۰۰ تا ۴۰۰ مگاهرتز  پشتیبانی می کند.

 • کابل شبکه Cat6

این کابل مشابه کابل شبکه Cat5 می باشد با این تفاوت که دارای ضخامت بیشتری است. کابل شبکه Cat6 به نام  Gigabit Ethernet مشهوراست. کابل شبکه Cat6 برای کسانی که در نظر دارند که کابل های شبکه سیستم خود را ارتقا دهند و  نیاز به به روزرسانی مجدد نداشته باشند، انتخاب بسیار مناسبی است. این کابل در مسافتی حدود ۶۰۰ متر نیز استفاده می شود بدون اینکه با افت سیگنال مواجه شویم.

 • کابل شبکه Cat7

 نام دیگر آن این کابل ClassF می باشد.  این کابل از پهنای باند تا ۶۰۰ مگاهرتز پشتیبانی می کند لازم به ذکر است که از این کابل شبکه نسبت به کابل شبکه Cat6 کمتر استفاده می شود.

کابل شبکه CAT6 و CAT5 بسیار پر مصرف هستند که متشکل از دو زوج و یا چهار رشته که دو رشته برای ارسال دیتا و اطلاعات همچنین دو رشته دیگر، برای دریافت است. کابل  CAT6 در بازار بسیار پر کاربردند. دارای پهنای باند بیشتر و نویز پذیری کمتر، همچنین سرعت انتقال بیشتر  داده ها نسبت به CAT5 هستند.

 

کاربرد انواع کابل شبکه

کاربرد انواع کابل شبکه

برندهای معتبر کابل شبکه:

 • نگزنس Nexans
 •  لگراند Legrand
 • بلدن  Belden
 • اشنایدر Schneider
 • دی نت D-Net

کابل شبکه Nexans : شرکت فرانسوی Nexans در حوزه تولید انواع تجهیزات شبکه از جمله کابل فعالیت گسترده ای دارد. این کابل دارای مدل‌های Cat5e- Cat6- Cat7 بوده است که بیشتر این کابل ها تست فلوک را پارس کرده اند.

مزایای آن:

 • کیفیت متریال بالا
 • پاس کردن تست فلوک
 • قیمت مناسب
 • ایمنی در هنگام احتراق

کابل شبکه Legrand : این محصول یکی از پر فروش ترین مدل در بازار می باشد که به دلیل استحکام بالا و ضخامت کابل سبب شده که نویز بسیار کمی داشته باشد. همچنین از طول عمر بالایی برخوردار می‌باشد.

مزایای آن:

 • قیمت مناسب همراه با کیفیت بالا
 • دارا بودن مدل های گوناگون
 • پاس شدن تست فلوک

کابل شبکه Belden: این کابل متعلق به یه شرکت آمریکایی بوده است. شرکت Belden انواع کابل و تجهیزات شبکه را تولید می‌کند. کابل Belden به دو صورت Indoor- Outdoor در بازار موجود می‌باشد.

مزایای آن:

 • قیمت و کارایی مناسب
 • رشته های داخل کابل تمام مس
 • منعطف بودن زیاد

خرید کابل شبکه:

خرید کابل شبکه یکی از عناصر اساسی در راستای ایجاد یک شبکه محلی است. کابل شبکه به عنوان یک واسط فیزیکی، اطلاعات را بین دستگاه های مختلف در یک شبکه منتقل می‌کند. این کابل ها می توانند به صورت سیمی یا بی سیم باشند و در نوع های مختلفی مانند کابل های کواکسیال، فیبر نوری و Ethernet وجود دارند. بنابراین امنیت شبکه از مسائل مهم در انتخاب و خرید کابل شبکه است. مسئله مهم دیگر مقاومتشان در برابر عوامل خارجی است. چرا که داده‌های انتقالی در طول مسیر به هیچ وجه نباید تغییر پیدا کنند. برای انتخاب و خرید می‌توانید به مقاله راهنمای خرید کابل شبکه رجوع کنید.

مدل: mcgh12
فروش واشر و قیفی بسته بندی جعبه کابل شبکهآداپتور و قیفی بسته بندی رو کارتن کابل شبکه نصب میشود تا بدون آسیب و به راحتی خارج شود . ..
0 تومان
تولید کننده: بلدن مدل: پچ کورد CAT6 UTP
خرید کابل افشان پچ کورد CAT6 UTPکابل افشان پچ کورد CAT6 UTP گروه کابل شبکه CAT6 و نوع UTP بدون شیلد از شرکت بلدن است. مغزی آن CCA ترکیبی از آلومینیوم و مس است در واقع به دلیل نارسایی بودن آلومینیوم نسبت به کابل‌های شبکه که مغزی آن ها کاملا مس و سرعت انتقال اطلاعات پایین‌تر و دارای قیمت ارزان‌تری..
0 تومان
تولید کننده: لگراند مدل: SFTP27
ویژگی و ساختار کابل شبکه CAT6 لگراند outdoor - SFTPکابل شبکه CAT6 لگراند outdoor SFTP متشکل از 4 زوج سیم به هم تابیده شده تشکیل شده است. شیلدار و فویل‌دار است. استفاده از شیلد در این کابل باعث جلوگیری از نویز‌های الکتریکی و تداخلات مغناطیسی می شود.دارای 8 رشته سیم مسی دارای دو روکش پی و..
0 تومان
تولید کننده: لگراند مدل: 123456
خرید کابل شبکه CAT6 لگراند UTP پی وی سیکابل شبکه CAT6 لگراند UTP PVC با تست فلوک پرمننت از دیگر محصولات با کیفیت کمپانی لگراند است. جنس روکش آن PVC و از نوع UTP فویل دار، آلومینیوم و بدون شیلد می باشد به همین دلیل این کابل برای استفاده در محیط های داخلی (Indoor) گزینه مناسبی می باشد. روی ای..
0 تومان
تولید کننده: نگزنس مدل: utpLSZH نگزنس
قرقره کابل CAT6 نگزنس UTP LSZH با تست فلوک پرمننتکابل شبکه CAT6 نگزنس UTP LSZH متشکل از 8 رشته سیم است که تماما از جنس مس و روکش LSZH می باشد.مزیت استفاده از روکش LSZH نسبت به روکش PVC در کابلهای شبکه این است که چون در ترکیبات این کابل‌ها از مواد ترموپلاست استفاده شده، در حین آتش سوزی گاز هی..
0 تومان
مدل: UTP11
قیمت کابل افشان CAT6 UTP پچ کوردکابل شبکه افشان مس CAT6 UTP "پچ کورد" از محصولات پرفروش مدیا کابل می‌باشد. همچنین دارای تاییدیه کیفیت و استاندارد بوده است. ما محصول فوق را با دو برند نگزنس و لگراند به خریداران عرضه می‌داریم. این مدل کابل شبکه CAT6  با برند لگراند دارای روکش PVC آبی رنگ بوده..
0 تومان
تولید کننده: لگراند مدل: SFTP2
ساختار کابل شبکه لگراند Cat6 SFTP روکش LSZHکابل شبکه لگراند Cat6 SFTP روکش LSZH از گروه CAT6 و از کابل های با کیفیت کمپانی لگراند فرانسه می باشد.کابل شبکه لگراند Cat6 SFTP متشکل از 4 زوج سیم مسی به هم تابیده شده تشکیل شده است و روکش آن از  از نوع SFTP (یک لایه شیلد بافته شده و یک لایه ف..
0 تومان
تولید کننده: لگراند مدل: SFTP25
فروش کابل شبکه لگراند CAT6 SFTP روکش PVC بصورت قرقره 500 متریکابل شبکه لگراند CAT6 SFTP روکش PVC ساخت کشور فرانسه و محصول با کیفیت از کمپانی لگراند می باشد.  ساختار کابل شبکه لگراند CAT6 نوع SFTP با روکش PVCمتشکل از 4 زوج سیم با مغزی مس است که دو به دو بهم تابیده شده اند. استفاده از..
0 تومان
تولید کننده: نگزنس مدل: SFTP26
ساختار کابل شبکه CAT6 نوع SFTPکابل شبکه نگزنس CAT6 نوع outdoor- SFTP یکی از پرفروش‌ترین محصولات مدیا کابل می‌باشد. این محصول متشکل از دو زوج بهم تابیده، یک لایه شیلد بافته شده همچنین یک لایه فویل قرار دارد. علاوه بر روکش پلی اتیلن دارای روکش پی وی سی می باشد که سیم را در مقابل  عوامل خارجی ..
0 تومان
تولید کننده: نگزنس مدل: SFTP23
فروش قرقره 500 متری کابل نگزنس CAT6 SFTP PVCکابل نگزنس CAT6 SFTP PVC مجموعی از زوج های به هم تابیده شده است، روکش این کابل SFTP  یک لایه شیلد بافته شده و یک لایه فویل است. روکش بیرونی کابل شبکه از جنس PVC می باشد جهت استفاده در محیط هایی با رطوبت بالا و یا دمای بالا مناسب می باشد. فروش..
0 تومان
تولید کننده: زرکابل کرمان مدل: mknx
آشنایی بیشتر جهت خرید کابل هوشمند knx زرکابل کرمانامروزه جهت امنیت ساختمان، همچنین کاهش مصرف انرژی، هزینه‌های اضافی داخل ساختمان‌‌ها‌ی تجاری، اداری، هتل‌ها و اغلب برج‌‌ها، کابل هوشمند کی ان ایکس کارایی بالایی دارد. برای انجام این پروژه‌ها تجهیزاتی نظیر knx ، انواع حسگرها، ترموستات و ... مورد است..
0 تومان
نمایش 1 تا 12 از 12 (1 صفحه)