راهنمای خرید کابل شبکه 

  برای انتقال اطلاعات دیتا از کابل شبکه و یا کابل اترنت استفاده می کنند. جهت خرید، انتخاب کابل شبکه مناسب مسئله بسیار مهمی است بطوریکه انتخاب درست باعث عملکرد صحیح شبکه و نیز باعث بهینه سازی هزینه شبکه می‌شود.

در سال‌های گذشته از از کابل های کواکسیال برای ارتباط کامپیوترها استفاده می کردند که استفاده از آن برای مصرف کنندگان هزینه بالایی داشت و امروز از کابل کواکسیال تنها برای استفاده برای آنتن و تلویزیون و دوربین های مدار بسته استفاده می‌شود. امروزه برای اتصالات کامپیوتر ها به شبکه و مواردی نظیر آن از کابل شبکه استفاده می‌کنند.

در هنگام خرید کابل شبکه مناسب باید به سه فاکتور مهم توجه داشته باشید که بتوانید گزینه مناسبی را برای خرید انتخاب کنید، این سه مورد عبارتست از :

  1. انتخاب نوع کابل از نظر طبقه بندی و نوع روکش
  2. سرعت شبکه و پهنای باند
  3. طول مسافت و طول کابل مصرفی

 انتخاب نوع کابل از نظر طبقه بندی و نوع روکش:

کابل های شبکه Cat7 ،Cat6 ،Cat5E ،Cat5 ،Cat3  پر کاربردترین کابل های شبکه در بازار می باشند. کابل های شبکه نوع UTP در محیطهای بدون نویز و کابل شبکهSFTP در محیط هایی که نویز دارند بکار برده میشوند.

 سرعت شبکه و پهنای باند:

هر کابل شبکه از یک سرعت و پهنای باندی پشتیبانی می کند که کمی جلوتر به آنها اشاره می‌کنیم.

 طول مسافت و کابل مصرفی:

 طول کابل مصرفی نیز نکته بسیار مهم دیگری است که باید در نظر داشته باشیم، به طوری که هر چه طول کابل بیشتر باشد افت سیگنال نیز بیشتر می‌شود. در کابل های کوتاه انتقال سیگنال سریع و دیتا بدون تخریب انتقال داده می شود. چنانچه بتوانیم مسیر شبکه را کوتاه تر کنیم طول کابل شبکه کوتاه تر و اطلاعات بدون افت سیگنال انتقال میابد. چنانچه که برای فاصله های 100 متر به بالا معمولا از کابل شبکه Cat6 و Cat6E و برای مسافت کمتر از آنها از کابل شبکه Cat5E و برای فاصله کمتر از 20 متر از کابل شبکه Cat5 استفاده می شود.

اطلاعات مفید و نسبتا جامعی در مورد کابلهای شبکه پر کاربرد:

کابل شبکه Cat3

در قدیم برای راه اندازی شبکه های قدیمی از کابل شبکه Cat3 استفاده می کردند. این کابل امروزه به آسانی یافت نمی شود و برای استفاده از سیستم تلفنی مورد استفاده قرار می گیرد این کابل از فرکانس ۱۶ مگاهرتز و سرعت ۱۰ مگابیت در ثانیه پشتیبانی می کند.

کابل شبکه Cat5

 این کابل از پهنای باند ۱۰۰ مگاهرتز و سرعت ۱۰۰ مگابیت در ثانیه پشتیبانی می کند و بسیار پر فروش می باشد.

کابل شبکه Cat5E

این کابل از پرمصرف ترین کابل های شبکه موجود در بازار می باشد که از نظر اقتصادی بسیار مقرون به صرفه است. سرعت انتقال کابل شبکه Cat5E از کابل شبکه Cat5 بالاتر است. این کابل از تداخلات الکترومغناطیسی جلوگیری نموده و از سرعت 0/1، 10، 100، 1000 مگابیت بر ثانیه و پهنای باند ۱۰۰ تا ۴۰۰ مگاهرتز  پشتیبانی می کند.

کابل شبکه Cat6

این کابل مشابه کابل شبکه Cat5 می باشد با این تفاوت که دارای ضخامت بیشتری است. کابل شبکه Cat6 به نام  Gigabit Ethernet مشهوراست. کابل شبکه Cat6 برای کسانی که در نظر دارند که کابل های شبکه سیستم خود را ارتقا دهند و  نیاز به به روزرسانی مجدد نداشته باشند، انتخاب بسیار مناسبی است. این کابل در مسافتی حدود ۶۰۰ متر نیز استفاده می شود بدون اینکه با افت سیگنال مواجه شویم.

کابل شبکه Cat7

 نام دیگر آن این کابل ClassF می باشد.  این کابل از پهنای باند تا ۶۰۰ مگاهرتز پشتیبانی می کند لازم به ذکر است که از این کابل شبکه نسبت به کابل شبکه Cat6 کمتر استفاده می شود.