اهمیت تست کابل‌های شبکه

 ‌تست کابل‌های شبکه امروزه در دنیای کابل‌‌ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است. انواع مختلفی از تسترها هستند در راستای فناوری‌ها و آزمایشات گوناگون، قادر است تا مشکلات مختلف مربوط به ارتباطات شبکه را عیب یابی کند.
برای مبتدیان نیز این تست چندین روش دارد، بعنوان مثال ساده ترین روش تست کابل‌ها می‌توان به آزمایش پیوستگی و وجود جریان الکتریکی در مدار بسته بین دو نقطه جریان، اشاره نمود.
پارامترهای دیگری جهت تست کابل شبکه بکار برده می‌شود که به توضیح مختصری از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

تست مقاومت: همانطور که می‌دانیم در انواع کابل‌ها مقاومت وجود دارد که با افزایش طول سیم ، ظرفیت جریان کاهش می یابد. بطوریکه هر چه طول کابل بیشتر باشد ، جریان کمتری از آن عبور می‌کند. بنابراین با این تست ، آزمایش کنندگان می‌توانند با اندازه گیری مقدار اهم در کابل، مقاومت را بخوانند.

تست "NEXT" و یا crosstalk near-end
گاهی تداخل بین دو سیم داخل کابل می‌تواند تداخل در ارتباطات شبکه ایجاد کند بطوریکه سیم‌های کابل شبکه جفت پیچ خورده از بین بروند. در این مورد شما به ناچار باید آزمایش جداگانه برای آزمایش هر سیم را انجام دهید.

PS NEXT: این آزمایش در انتهاي كابل جفت تاب خورده چهار سيم و بعد از تست Next صورت می‌گیرد.

ACR-F: این آزمایش بر حسب پارامتر دسی بل محاسبه می شود. یک تستر شبکه می تواند توان سیگنال منتقل شده به یک جفت پیچ خورده را در قسمت انتهایی پیوندشان انداره گیری نماید.

PS ACR-N: این واژه مخفف عبارت Power Sum Attenuation-to Crosstalk-Near End است که تجمع میرایی در چهار سیم را محاسبه، همچنین مجموع توان آن نشان می‌دهد.

تست فلوک کابل شبکه چیست ؟

با توجه به محصولات تنوع بالای تجهیزات تست و آنالیز شبکه، محصولات شرکت FlukeNetworks به عنوان یک مرجع رسمی است. با این تستر آزمایش کاملی جهت بررسی عملکرد لینکها، ارتباطات شبکه‌ای انجام می‌گیرد. در واقع تست فلوک وسیله ای برای آنالیز کردن کابل شبکه ، اطمینان از اتصالات صحیح شبکه و قطع نبودن کابل‌‌های متصل به شبکه است. تست فلوک علاوه بر تست و اطلاعات کابل، اطلاعات کاملی در رابطه با کیفیت کابل‌کشی ، سرعت شبکه در اختیار تکنسین‌ها قرار می‌دهد. کاربران این تستر با کمک آن نقص و محل قطعی کابل را پیدا کرده و با اصلاح و ذخیره اطلاعات از مشکلات احتمالی جلوگیری می‌کنند.

تست فلوک انواع تست فلوک کابل شبکه :

چنل "channel"

پرمنت "permanet"

تست پرمنت نسبت به چنل سختگیرانه تر است. استاندرد متراژی که مناسب تست فلوک است 90 متر است لذا جهت تست 90 متر از کابل شبکه را برش میزنند و به انتهای آن به وسیله پچ کورد به کابل شبکه متصل می‌شود. بطوریکه اگر متراژ کمتر و با بالاتری برای اینکار استفاده شود نتایج متفاوتی می‌دهد همچنین تست صحیح نخواهد بود.

تست فلوک یک دستگاه کاملا هوشمند است و همانطور که قبلا هم گفته شده بجز اتصالات صحیح نتایج ذیل را نیز مشخص می نماید:

  • کیفیت روکش‌ سیم و روکش نهایی
  • گزارش قطع بودن کیستون و یا اتصالات
  • طول تاب
  • متراژ دقیق کابل
  • کیفیت مس بکار رفته و خلوص آن و ......

شرایط تست فلوک چیست؟

تست فلوک لزوما توسط افراد فنی صورت میگیرد که هم دانش این قضیه دارند و هم دارای تجربه بالایی باشند. نکته مهم دیگر اینست که جهت تست فلوک لزوما کل کابل باید باز باشد و خمش های خیلی شدید نداشته باشد تا نتایج مطلوب و دقیق حاصل شود. کیستونی که در دو طرف کابل نصب می‌شود چنانچه کیفیت نداشته باشند و یا استاندارد نباشند(همچنین باید اتصال کاملی با کابل داشته باشد) روی نتیجه تست فلوک اثر منفی میگذارد همچین از دقت آن می‌کاهد.

دمای محیط نیز یکی دیگر از شرایط یک تست فلوک دقیق است بطوریکه بهترین دمای هوا حدودا 0 تا 15 درجه است. لذا هر چه دما بالاتر رود روی تست فلوک تاثیر نامناسبی خواهد داشت .

هدروم یک پارامتر فیزیکی است که در واقع به مقدار اختلاف بین افت سیگنال (Signal attenuation) کابل شبکه و فاکتور NEXT  نسبت داده می‌شود.  هنگام تست فلوک عددی که جهت درجه کیفیت کابل شبکه تعیین شده، را پاس میکند. لذا هر چه عدد بالاتری داشته باشد، کیفیت کابل بالا‌تر است. جهت اطلاعات بیشتر از اصطلاح هدروم میتوانید مقاله مربوط به آن را مطالع نمایید.