منو
سبد خرید

کابل شبکه

کابل های شبکه به دلایل مختلف از قبیل: هزینه کمتر، نصب آسان نسبت به کابل های دیگر از جمله فیبر نوری در بازار دارای محبوبیت بیشتری هستند که در اینجا ما به توضیح جامع در مورد این کابل ها و ساختار آن ها می پردازیم

کابل شبکه:

 در گذشته به جای کابل شبکه از کابل کواکسیال استفاده می کردند که هزینه بسیار بالایی داشت ولی امروزه از کابل شبکه برای انتقال اطلاعات بین یک شبکه و رایانه استفاده می کنند. کابل شبکه که متشکل از یک جفت رشته سیم به هم تابیده شده است و این به هم تابیدگی نقش مهمی در میزان افت سیگنال و  پهنای باند دارد، به طوری که هر چه این به هم تابیدگی بیشتر باشد میزان افت سیگنال در طول مسیر کمتر بوده و کابل دارای پهنای باند بیشتری خواهد بود.

کابل شبکهتقسیم بندی کابل های شبکه:

  •  بر اساس روکش
  •  بر اساس ساختار
  • بر اساس عمق و پهنای باند
  •  بر اساس کاربرد آنها

تقسیم بندی بر اساس روکش:

جنس مغزی و جنس روکش از عوامل مهم در کیفیت کابل شبکه می باشد. کابل هایی که در مغزی آن ها از مس با درجه خلوص بالا استفاده شده اند از نظر کیفیت انتقال اطلاعات با کیفیت تر از کابل هایی با مغزی آلومینیوم هستند.
روکش کابل مانند یک محافظ در برابر عواملی از قبیل نویز و سیگنال های مزاحم، شرایط جوی نامناسب و کشش های احتمالی و خوردگی از طریق جانوران، کابل شبکه را ایمن می سازد و طول عمر آن را بالا می برد.

در داخل کابل شبکه سیم ها دو به دو به هم پیچیده شده اند که باعث بوجود آمدن نویز می شوند. به همین دلیل دو به دو دور آن ها روکش می کشند تا در برابر سیگناهای مزاحم داخلی مقاوم باشند و نیز یک روکش که کامل روی همه سیم ها کشیده می شوند که در برابر نویزهای خارجی مقاوم باشند.

بطوریکه هر کابل متناسب با کاربردش دارای روکشهایی از قبیل : فویل، شیلد، روکش PE(مناسب برای استفاده در مکانهای سرباز و بیرونی) می باشد.

 کابل شبکه یو تی پی UTP

کابل شبکه UTP متشکل از چهار زوج بهم تابیده شده بدون روکش شیلد می باشد جنس این کابل ها اغلب از مس بوده و در گذشته به کابل‌های مسی نیز معروف بوده اند. این دسته از کابل ها ارزان بوده و تقریبا مشابه کابل های مخابراتی هستند. از  کابل UTP معمولا در جاهایی استفاده می شوند که از نویز کمتری برخوردار هستند. به عنوان مثال برای اتصال کامپیوترها به دستگاه های شبکه از کابل UTP استفاده می شود. سوکتی که در کابل های شبکه UTP  استفاده می شود RJ45 است. 

 کابل شبکه اس تی پی STP: 

این کابل ها متشکل از چهار زوج بهم تابیده شده با روکشی از جنس فویل و یا فلز بهم تابیده شده  می باشد. کیفیت کابل های STP از کابل های UTP بهتر می باشند.

 کابل شبکه اس اف تی پی SFTP:

این کابل ها متشکل از چهار زوج بهم تابیده شده و یک لایه فویل دور هر زوج و نیز یک لایه شیلد بافته شده کل دور کل کابل می باشد.

تقسیم بندی کابل شبکه بر اساس ساختار:

کابل شبکه متشکل از هشت سیم با رنگ های مختلف (چهار رنگ اصلی سبز قهوه ای آبی و نارنجی و چهار رنگ فرعی) می باشد.

  1. روکش روی کابل(PVC یا LSZH)
  2. چهار زوج سیم مسی به هم تابیده شده
  3. جدا کننده ۴ زوج (Divider)
تفاوت کابل شبکه با روکش PVC و روکش LSZH :

PVC با نام علمی پلی وینیل کلراید، یک روکش چند منظوره است که از مزیت آن می توان به انعطاف بالا و قیمت ارزان آن می توان اشاره کرد.  از کابل شبکه با روکش PVC در شبکه های کامپیوتری، ارتباطات و سیم کشی های ولتاژ پایین و موارد مشابه می توان اشاره کرد. روکش پی وی سی به دلیل مقاومت پایین در محیطهای بیرونی مناسب نیستند . این روکش مخصوصا در هنگام آتش سوزی بسیار مشتعل است و  در این حین گاز سمی به نام هیدروژن کلراید تولید می شود که بسیار خطرناک می باشد. کابلهای PVC دارای استانداردهای CM ،CMG ،CMR یا CMP هستند.

کابل شبکه با روکش LSZH روکش ایمن تری نسبت به کابل های PVC می باشند. LSZH مخفف واژه انگلیسی (Low Smoke Zero Halogen) است که به معنی “بدون دود، بدون هالوژن” است. روکش LSZH در هنگام آتش سوزی و ذوب شدن گاز سمی هیدروژن کلراید را تولید نمی کند و برای استفاده در محیط های بیرون گزینه مناسبی می باشند.

از نظر قیمت، روکش  LSZH از روکش PVC گرانتر است که با توجه به امنیت کابل شبکه LSZH و استفاده آن در محیط های بیرونی این هزینه توجیه اقتصادی دارد.

 

کاربرد ها

 

تقسیم بندی کابل های شبکه بر اساس کاربرد آنها:

کابل های شبکه با توجه به ساختار و جایگاه مناسب محیطی به دو گروه Indoor و Outdoor  تقسیم می شوند.

کابل شبکه Indoor

این نوع کابل ها جهت استفاده در محیط های داخلی مناسب می باشد و از مقاومت کمتری برخوردار هستند و نیز به دلیل مقاومت در برابر آتش سوزی و زمان سوختگی بالا، برای استفاده در منازل گزینه خوبی می باشند.

کابل شبکه Outdoor

کابل های شبکهOutdoor بسیار مناسب جهت استفاده در محیط های خارجی و در مکان هایی با شرایط اقلیمی نامناسب می باشد . در کابل های شبکهOutdoor اوت دور از روکش PE (پلی اتیلن) به همراه روکش PVC یا LSZH  استفاده می‌شود. به این صورت که کابل Outdoor دارای یک لایه روکش بیرونی از جنس PE و یک لایه روکش PVC یا LSZH در زیر لایه بیرونی است. ماندگاری بالا و کیفیت مناسب از ویژگی های دیگر این کابل است.

کابل شبکه بر اساس عمق و پهنای باند: 

کابل شبکه بر اساس عمق و پهنای باند از cat1 تا cat8 می باشند که هر چه عدد بعد از Cat  بیشتر باشد از نظر کیفیت بهتر  و دارای پهنای باند بیشتری می باشند. 

پرکاربرد ترین این کابل شبکه CAT5 و CAT6 می باشند که در در این کابل شبکه متشکل از از دو زوج و یا چهار رشته کابل می باشد که دو رشته برای ارسال دیتا و اطلاعات و دو رشته دیگر برای دریافت می باشد. کابل شبکه CAT6 که پر مصرف ترین کابل در بازار می باشد دارای پهنای باند بیشتر و نویز پذیری کمتر و نیز سرعت انتقال بیشتر  داده ها  نسبت به کابل های CAT5 می باشند.

خرید کابل شبکه:

برای انتخاب کابل شبکه و اطلاعات در مورد آن ها می توانید به مقاله راهنمای خرید کابل شبکه رجوع کنید و نیز با مشاوران کارشناس مدیا کابل در تماس باشید

 

 

 

 

تولید کننده: رسانا کابل مدل: UTP11
کابل CAT6 افشان مس CU پچ کابل نوعUTPاین کابل شبکه از نوع UTP از طبقه بندی Cat6 می باشد . این کابل افشان دارای مغزی از جنس مس و روکش پی وی سی آبی رنگ می باشد. ان کابل به دلیل روکش PVC برای استقاده در محیطهای خارجی و فضای باز گزینه مناسبی می‌باشد. کابل شبکه cat6  پچ کابل نوع UTP بصورت قرقره ه..
0 تومان
تولید کننده: لگراند مدل: 123456
کابل شبکه لگراند UTP، CAT6 کابل شبکه لگراند UTP، CAT6 از دیگر محصولات با کیفیت کمپانی لگراند است. جنس روکش آن PVC و از نوع UTP فویل دار، آلومینیوم و بدون شیلد می باشد به همین دلیل این کابل برای استفاده در محیط های داخلی (Indoor) گزینه مناسبی می باشد. روی این کابل شبکه اطلاعات در هر مت..
2,800 تومان
تولید کننده: نگزنس مدل: utp2
کابل شبکه cat6 با روکش LSZH کابل شبکه CAT6 نگزنس"Nexans"  از نوع کابل شبکه UTP و از جنس آلومینیوم می باشد و بدلیل نداشتن شیلد، برای استفاده در محیطهای بیرونی گزینه مناسبی نمی باشند.ساختار و ویژگی کابل شبکه cat6 با روکش LSZHکابل شبکه cat6 با رو کش LSZH متشکل از 8 رشته سیم است که..
5,500 تومان
کابل شبکه افشان CAT6 نوع UTP پچ کابل CCA
ناموجود
تولید کننده: متفرقه مدل: utp3
کابل شبکه پچ کابل CAT6 از نوع UTP با مغزی CCAاین کابل شبکه از گروه CAT6 و نوع UTP بدون شیلد است، در محیط‌های پر نویز و در نزدیکی سیم‌های برق اصلا مناسب نیستند، برای مصارف خانگی و محیطهای داخلی گزینه خوبی می باشند. مغزی آن CCA ترکیبی از آلومینیوم و مس است و به دلیل نارسایی بودن آلومینیوم نسب..
0 تومان
تولید کننده: لگراند مدل: SFTP27
کابل شبکه CAT6 نوع outdoor - SFTPاین کابل شبکه از گروه CAT6 و محصول کمپانی لگراند فرانسه می باشد و برای استفاده در فضاهای باز و محیط های بیرونی مناسب می باشد.ساختار کابل شبکه CAT6 لگراند نوع outdoor - SFTP کابل شبکهCAT6 نوع outdoor - SFTP متشکل از 4 زوج سیم به هم تابیده شده تشکیل شد..
7,000 تومان
تولید کننده: لگراند مدل: SFTP2
کابل شبکه لگراند Cat6 SFTP روکش LSZHاین کابل شبکه از گروه CAT6 و از کابل های با کیفیت کمپانی لگراند فرانسه می باشد.ساختار کابل شبکه لگراند Cat6 SFTP روکش LSZHکابل شبکه لگراند Cat6 SFTP متشکل از 4 زوج سیم مسی به هم تابیده شده تشکیل شده است و روکش آن از  از نوع SFTP (یک لایه شیلد بافت..
7,000 تومان
تولید کننده: لگراند مدل: SFTP25
کابل شبکه CAT6 با روکش PVC نوع SFTPکابل شبکه نوع SFTP از گروه CAT6 ساخت کشور فرانسه و محصول با کیفیت از کمپانی لگراند می باشد.  ساختار کابل شبکه لگراند CAT6 نوع SFTP با روکش PVCمتشکل از 4 زوج سیم با مغزی مس است که دو به دو  بهم تابیده شده اند. استفاده از روکش شیلد در کابل شبکه ..
3,900 تومان
تولید کننده: نگزنس مدل: SFTP26
ساختار کابل شبکه CAT6 نوع SFTPکابل شبکه cat6 ساخت کمپانی نگزنس است و دارای طبقه بندی Cat6 می‌باشد. این کابل متشکل از دو زوج بهم تابیده، یک لایه شیلد بافته شده و یک لایه فویل قرار دارد. این کابل علاوه بر روکش پلی اتیلن دارای روکش پی وی سی می باشد که سیم را در مقابل  عوامل خارجی نظیر رطوبت، گ..
4,200 تومان
تولید کننده: نگزنس مدل: SFTP23
کابل شبکه CAT6 نگزنس Cat6 SFTP Outdoorاین کابل شبکه مجموعی از زوج های به هم تابیده شده است، روکش این کابل SFTP  یک لایه شیلد بافته شده و یک لایه فویل است. روکش بیرونی کابل شبکه CAT6 نگزنس Cat6 SFTP Outdoor  از جنس PVC می باشد جهت استفاده در محیط هایی با رطوبت بالا و یا د..
3,900 تومان
نمایش 1 تا 9 از 9 (1 صفحه)